10 cudownych właściwości zdrowotnych jagód.

10-cudownych-właściwości-zdrowotnych-jagód

Jagody są tak pyszne, że wątpię, czy naprawdę muszę podać ci faktyczne powody, by je zjeść. Przyjrzymy się jednak bliżej niektórym imponującym korzyściom zdrowotnym, które mają jagody. Poważnie, są tak smaczne i niewiarygodnie dobre dla Twojego zdrowia, że powinieneś włączyć je do swojej diety.

1. Zdrowie oczu

Wysoka zawartość witaminy A to jedna z wielu korzyści, jakie jagody mają dla twojego zdrowia. Jest to szczególnie przydatne dla wzroku i wiadomo, że zapobiega w dużym stopniu jego utracie w starszym wieku. Kolejnym zabawnym faktem jest to, że niektórzy piloci podczas II wojny światowej używali jagód, aby poprawić swoje widzenie w nocy.

2. Zdrowie serca

Jagody otrzymują kolor dzięki antocyjanom – flawonoidom, które poprawiają zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazały, że jagody (i truskawki w tym przypadku) mogą być szczególnie korzystne dla zdrowia serca kobiet.

3. Zapobieganie nowotworom

Wspomniane antocyjany najwyraźniej cieszą się wielozadaniowością, ponieważ są również pomocne w zapobieganiu rakowi. To, wraz z przeciwutleniaczami zawartymi w jagodach, pomaga zatrzymać wzrost komórek nowotworowych. Po raz kolejny wydają się również faworyzować panie. W rzeczywistości szanse na zahamowanie u kobiet mogą sięgać nawet 50%. W związku z tym jagody powinny mieć szczególne miejsce w Twojej diecie.

4. Zdrowie pęcherza

Większość kobiet wie, że żurawina jest znana z pomagania w łagodzeniu zakażenia dróg moczowych, jednak jagody działają równie dobrze. Wynika to z faktu, że zawierają one te same substancje i związki, które uniemożliwiają przywieranie bakterii do ściany pęcherza. Ponadto jagody są bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć objawy zakażenia dróg moczowych. To prawda ludzie, nigdy więcej siedzenia w toalecie przez godzinę, ponieważ nie musisz się już martwić, że musisz biegać do niej co pięć minut.

5. Funkcja mózgu i pamięci

Badania wykazały, że jagody mogą być niezwykle korzystne dla zachowania zdrowego mózgu i funkcji pamięci, szczególnie u osób starszych. W rzeczywistości, badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Cincinnati wykazały, że starsi ludzie, którym podano sok z jagód, spisali się lepiej w testach pamięciowych niż ci, którzy byli karmieni placebo.

Jagody pomagają również zapobiegać stanom zapalnym związanym z chorobami mózgu związanymi z wiekiem, takimi jak choroba Alzheimera.

6. Trawienie

Jagody są bogate w błonnik, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia. Może również pomóc w rozwiązaniu problemów z zaparciami. Jeśli to nie wystarczy, miedź, sód i fruktoza pomagają również w trawieniu.

7. Utrata wagi

Jagody są idealne do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Badania wykazały, że osoby z dietą bogatą w jagody mają mniejszą tkankę tłuszczową niż te, które rezygnują z nich. Ponadto owoc zawiera węglowodany, które, jak wiemy, pomagają w utrzymaniu uczucia sytości na dłużej. W związku z tym nie odczuwasz chęci przejadania się.

8. Pielęgnacja skóry i anti-aging

Przeciwutleniacze znów przychodzą na ratunek. Neutralizują wolne rodniki, a tym samym zapobiegają uszkodzeniu komórek i pomagają w ich samodzielnej naprawie. Oznacza to, że Twoja skóra będzie wyglądać młodziej i zdrowiej!

9. Zdrowie układu immunologicznego

Jagody zawierają wysoki poziom witaminy C, która ma szereg zalet, w tym utrzymanie zdrowego układu odpornościowego. W rzeczywistości jedna porcja owocu zawiera około 25% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

10. Pielęgnacja włosów

Jedną z innych zalet witaminy C jest pozytywny wpływ na nasze włosy. Witamina stymuluje produkcję mieszków sebum, które następnie działają jako naturalna odżywka. Podobnie jak przeciwutleniacze, witamina C w jagodach pomoże również zapobiegać wypadaniu włosów, zwalczając wolne rodniki w organizmie.