×

Maszynki tnąco-wytłaczające

Maszynki tnąco-wytłaczające

Od wielu lat maszynki do wycinania i wytłaczania wykrojników cieszą się sporą popularnością wśród skraperek. Coraz więcej producentów decyduje się na poszerzenie swojego asortymentu o ten produkt. Z roku na rok, na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli, które są udoskonalane, dając nam coraz więcej możliwości. Ten artykuł będzie poświęcony maszynkom tnąco-wytłaczającym, będzie swoistym kompendium wiedzy na ich temat. Przyjrzymy się bliżej również całemu procesowi wykrawania.

Czym jest maszynka tnąco-wytłaczająca?

Maszyna do wycinania i wytłaczania wykrojników może przybierać różne formy. Jej przeznaczeniem jest zastosowanie matrycy do ciętej powierzchni (papieru, pianki, tektury, filcu itp.) W wyniku zastosowania niewielkiej siły, pozwalają na wycięcie lub wytłoczenie określonego kształtu w jednej ze wspomnianych powierzchni. Maszyny możemy podzielić na ręczne lub cyfrowe. Większość ręcznych maszyn ma ścieżkę cięcia, która prowadzi do rolek dociskowych, przez które matryca i materiał są przemieszczane przez ręczne uruchamianie dźwigni lub silnika elektrycznego.

Co to jest wykrojnik?

Oba typy maszynek (ręczne i cyfrowe), wykrawają lub wytłaczają określony motyw na podstawie wzoru matrycy. Wykrojnik jest wzorem lub formą i służy do tworzenia identycznych kształtów z materiałów takich jak papier, korek, tkanina, skóra, pianka itp.

Wykrojnik używany w sztuce scrapbookingu, to najczęściej cienka metalowa matryca wykonana z wysokiej jakości materiału. Mają płaski tył i cienki wystający obszar, który służy jako ostrze.

Na czym polega wycinanie wykrojnikami?

Podstawowym zadaniem maszynki jest wykonanie powtarzalnych identycznych cięć z materiału przy użyciu matrycy (najczęściej wykrojnika).

Przedstawiamy instrukcję użycia, która ma zastosowanie do większości maszynek dostępnych w sklepach scrapbookingowych:
1) Starannie stwarzamy tak zwaną kanapkę. Przez kanapkę rozumiemy: umieszczenie materiału (z którego chcemy uzyskać gotowy element) i wykrojnika (skierowanego ostrzem do dołu) pomiędzy dwie płytki.
2) Umieszczamy przygotowaną „kanapkę” na platformie maszyny. Następnie przy pomocy dźwigni lub rączki, przesuwamy całość przez maszynę.
3) Gotowe! Możemy rozłożyć płytki i sprawdzić, czy wzór został wycięty w prawidłowy sposób. Czasami potrzeba przepuścić kanapkę więcej niż jeden raz. Zazwyczaj jednak, jeżeli wszystko zostało przygotowane w należyty sposób, nie ma takiej potrzeby.

Przegląd maszynek tnąco-wytłaczających

Poniżej przedstawimy i pokrótce opiszemy najpopularniejsze maszynki do wycinania i wytłaczania wykrojników:

Sizzix Big Shot

Najczęściej sprzedawana maszynka w Polsce. Występuje również w zaawansowanych, droższych opcjach (Plus, Pro, Express). Wersja podstawowa poradzi sobie z większością wykrojników dostępnych na rynku. Podczas pracy charakteryzuje się niezwykłą stabilnością. Jest bardzo łatwa w użyciu. Wytłacza i wycina różnorodne wzory. Przeźroczyste płytki po pewnym czasie użytkowania się niszczą. Części zamienne jednak nie mają wygórowanych cen. Minusem może być obszar roboczy, który jest mniejszy niż A4. Maszynka Sizzix Big Shot się nie składa, przez co zajmuje nieco więcej miejsca.

Nellie’s Choice Press Boss A4

Charakteryzuje się dużą stabilnością i łatwością użytkowania. Jej powierzchnia tnąca to A4, tak więc poradzi sobie z większymi wykrojnikami. Istnieje możliwość złożenia maszynki, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca. Bardzo fajną możliwością jest regulacja docisku. Kompatybilna z wszystkimi wykrojnikami dostępnymi w sklepach. Przy dłuższym użytkowaniu regulacja docisku może nie być już tak precyzyjna, a płytki mogą się wygiąć. Należy jednak zaznaczyć, że taki stan rzeczy nie jest często spotykany i dotyczy intensywnego wieloletniego użytkowania.

Joy!Trouvaille

Również jak poprzedniczka, jej powierzchnia tnąca to A4. Poradzi sobie ze wszystkimi cienkimi wykrojnikami, może jednak mieć problemy z tymi nieco grubszymi. Maszynka jest stabilna i łatwa w użyciu. Posiada schowek na akcesoria. Przyssawka, zapewnia lepszą przyczepność do podłoża, ale zdarza się, że nie współpracuje z każdą powierzchnią. Możemy ją bezproblemowo złożyć, zajmie wówczas znacznie mniej miejsca. Dołączone do zestawu płytki w odróżnieniu od dwóch poprzednich nie są przeźroczyste, jednak charakteryzuje je znacznie większa wytrzymałość.

Którą maszynkę wybrać?

Przy wszystkich możliwych opcjach do wyboru, skąd wiedzieć, jaka maszyna będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia? Możesz poszukać ich recenzji na forach i blogach tematycznych, a także w sklepach scrapbookingowych. Odpowiedź zależy przede wszystkim od priorytetów podczas dokonywania zakupu.

Jeśli Twoim priorytetem jest niska cena początkowa, wybierz maszynę Sizzix Big Shot. Jest to jedna z najbardziej popularnych maszynek, którą można zakupić naprawdę w atrakcyjnych cenach. Następnie możesz do niej dokupić dodatkowe akcesoria w miarę upływu czasu. Wersje cyfrowe są znacznie droższe i dużo rzadziej kupowane.

Bardzo dobrym pomysłem w przypadku osób początkujących jest zakup zestawu startowego Sizzix Big Shot. Można w nim znaleźć maszynę z akcesoriami, arkusze papieru i różnorodne wykrojniki.

Opublikuj komentarz