×

Rodzaje regałów magazynowych

Rodzaje regałów magazynowych

Magazyn to miejsce składowania zapasów materiału. Służy organizacji pracy, a także pomaga utrzymać kontrole nad ilością przedmiotów. Dzięki niemu jesteśmy w stanie na bieżąco określać, które materiały należy dokupić, a których jest wystarczająco. Jednak, aby magazyn spełniał swoje funkcje musi być należycie uporządkowany. Chcąc osiągnąć ów porządek, miejsce należy podzielić na sektory, a także zainwestować w odpowiedni sprzęt np.: w regały magazynowe. Jednak na rynku dostępnych jest wiele modeli regałów. Często zastanawiamy się, który będzie najbardziej odpowiedni. Nie mogąc się zdecydować bierzemy pierwszy zaproponowany przez sprzedawcę. Jak dobrać odpowiedni regał?

Regały statyczne

Zbudowane z pionowych słupków połączonych poziomi półkami tworzącymi ciąg regałowy. Elementy poziome to tzw. trawersy bądź wsporniki. Jest to najczęściej spotykany rodzaj regałów. Regały takie mogą być wolnostojące lub samonośne.

Jednak regały statyczne można podzielić na wiele podgrup między innymi:

  • przepływowe – miejsca, w których składuje się towary przemieszczają się po rolkach. Lekkie nachylenie rolek zapewnia ruch grawitacyjny. Przesunięcie na regale dzieje się zgodnie z zasadą pierwsze weszło, pierwsze wyszło, profesjonalnie zasada ta nazywa się FIFO.
  • półkowe – na poprzeczkach nośnych zamontowane są półki, które służą składowaniu towaru. Sprawdzą się w magazynach obsługiwanych ręcznie. Często korzystają z nich sklepy, hurtownie oraz warsztaty.
  • bezpółkowe – zwane inaczej paletowymi, w nich ładunek składowany jest bezpośrednio na trawersach- elementach ramowej konstrukcji. Najczęściej wykorzystywane do składowania towaru umieszczonego w paletach, stąd też ich nazwa. Dodatkowym zabezpieczeniem są zaczepy i zawleczka, które zapewniają stabilność.

Regały dynamiczne

To takie regały, których podpory nośne są wyposażone w elementy jezdne. Dzięki temu regał może się przesuwać np.: po szynach. Takie regały pozwalają doszczętnie wykorzystać powierzchnię magazynu. Sprawdzą się, gdy składować chcemy towar jednorodny. Najlepiej, jeżeli materiał nie są przechowywane zbyt długo. W tym wypadku to wózki widłowe wjeżdżają w głąb regałów i umieszczają ładunek.

Antresole

To coś na kształt półpiętra. Nie stanowi oddzielnej kondygnacji, jest to wydzielone miejsce, umożliwiające w przypadku magazynu na składowanie dodatkowych materiałów. Antresole efektownie więc wykorzystują powierzchnie umiejscowione wysoko. Dostępne są w systemie modułowym, dzięki czemu można dowolnie zagospodarować przestrzeń.

Podsumowanie

Magazyny to bardzo ważny element prawie każdej firmy. Aby spełniał swoje funkcje miejsce to należy odpowiednio zagospodarować. Przy wyborze regału należy kierować się przede wszystkim dostępną powierzchnią, a także rodzajem składowanych materiałów. Ważny jest również czas składowania oraz ilość towarów. Kwestią wartą rozpatrzenia jest stabilność i łączny ciężar ładunku. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie te kwestie, na pewno uda nam się kupić regał, który stworzy z naszego magazynu funkcjonalną przestrzeń.

Opublikuj komentarz