×

Odwodnienie konia

Odwodnienie konia

Czy wiesz, że twój koń może się odwodnić już po godzinie pracy? W tym artykule wskażemy objawy odwodnienia oraz sposoby na odpowiednie nawodnienie.

Woda jest po prostu najważniejszym aspektem diety twojego konia – niezbędnym do życia, stanowi 65-75% jego masy ciała. Nawet jeśli twój koń jest tylko trochę odwodniony, może to mieć zaskakujący wpływ na jego ciało, takie jak zmniejszony apetyt i słabe wyniki. W skrajnych przypadkach odwodnienie może spowodować śmierć. Utrzymywanie konia w pełni nawodnionym jest niezbędne, aby zapewnić prawidłowe zdrowie i sprawność fizyczną. Jednak skąd wiadomo, czy twój koń pije wystarczająco?

Ilość spożywanej wody

Ilość pitej wody jest różna dla poszczególnych ras. Ważne jest, aby wiedzieć, co jest normalne dla konia, aby można było zauważyć zmiany, które mogą wskazywać na problem. Konie nie mają dużego pragnienia i piją tylko kilka minut dziennie, więc miej oko na swoje zwierzę, aby upewnić się, że pije odpowiednią jej ilość. Zazwyczaj przeciętny koń o masie 500 kg w normalnej temperaturze i wykonujący lekką pracę wymaga spożycia około 25 litrów wody, co można osiągnąć poprzez picie i jedzenie.

Głównym czynnikiem wpływającym na ilość spożywanych przez konia napojów jest jego dieta. Świeża trawa zawiera do 80% wody, więc może nie potrzebować dodatkowej podaży wody dla codziennego zdrowia. Chociaż zawsze powinna być dostępna. Natomiast siano i koncentraty zawierają tylko 15-20% wody. Potrzebna jest, więc dodatkowa woda pitna, a konie na diecie siana i zboża piją częściej, szczególnie w czasie posiłku.

Uciążliwa praca może zwiększyć zapotrzebowanie na wodę konia nawet o 300%. Temperatura ma również wpływ, z badaniami pokazującymi, że w czasie upałów zapotrzebowanie na wodę u koni odpoczywających jest 4-5 razy większe niż normalnie.

Upewnij się, że dostarczona woda jest czysta i świeża.

KIEDY koń może być odwodniony?

Dla przeciętnego konia o masie 500 kg możliwe jest łagodne odwodnienie, gdy utracono około 7 litrów potu. Łatwo osiąga ten stan, wykonując umiarkowaną pracę przez godzinę – na przykład przejażdżka lub lekcja. Jeśli twój koń nie jest odpowiednio nawodniony, a upał lub dalsze ćwiczenia powodują dwukrotne straty potu, może to być poważnym problemem.

Więc cokolwiek robisz ze swoim koniem, niezależnie od tego, czy chodzi o rywalizację, czy zwykłą przejażdżkę ważne jest, aby był dobrze nawodniony. Istotne jest również, aby pamiętać, że odwodnienie powinno być brane pod uwagę za każdym razem, gdy twój koń się spoci, nie tylko podczas ćwiczeń – na przykład podczas upałów lub po galopowaniu na polu.

Oznaki odwodnienia

Zauważenie objaw odwodnienia nie zawsze jest łatwe, ale jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę …

  • Słaba koncentracja i wydajność. Jeśli podczas pokazu lub wyścigu, koń miał się dobrze, ale ostatnia runda jest katastrofalna. Czy to dlatego, że ty i twój koń nie jesteście gotowi na ten poziom? Czy jest to odwodnienie z podróżowania i rywalizacji?
  • Letarg i depresja. Jeśli twój koń wydaje się cichszy niż zwykle, szczególnie po ciężkiej pracy lub podczas ciepłej pogody, upewnij się, że jest odpowiednio nawodoniony.
  • Ciemne zabarwienie moczu. Jeśli odwodnienie trwało przez jakiś czas, taka barwa moczu może wskazywać na odwodnienie.

Badanie poziomu nawodnienia

Tradycyjny test polegający na szczypaniu, był używany do sprawdzania odwodnienia, ale badania wykazały, że nie zawsze jest to niezawodna metoda. Może nadal być używana, ale najlepiej też połączyć ją z innymi kontrolami …

Test szczypania

Weź odrobinę skóry wzdłuż szyi konia, ściśnij ją i puść. Powinna natychmiast spłaszczyć się z powrotem do normy. Jeśli będzie wolno spadać, może to oznaczać, że twój koń jest odwodniony.

Dziąsła

Dotknij dziąseł konia, aby zobaczyć, jak są wilgotne. Powinny być trochę obślizgłe, ale jeśli są suche, to sugeruje, że koń potrzebuje dodatkowego nawodnienia.

Czas napełniania kapilary

Naciśnij kciukiem na dziąsło konia, aby zmieniło kolor na biały. Następnie zdejmij kciuk i zmierz czas w jakim dziąsło powraca do normalnego koloru. U dobrze nawodnionego konia, naczynia krwionośne powinny się uzupełnić w ciągu dwóch sekund. Dłużej i można stwierdzić, że cierpi na odwodnienie.

Jeśli twój koń stał się trochę odwodniony, nie martw się. Problem powinien być łatwo rozwiązany, jeżeli szybko i sprawnie dostarczysz mu wodę. Jeśli jednak szczególnie niepokoisz się o jego objawy lub trudno jest go nawodnić, zadzwoń do weterynarza.

Znaczenie elektrolitów

Kiedy twój koń się spoci, nie tylko traci wodę. Zanikają również elektrolity, czyli sole mineralne – z których najważniejszymi są sód, chlorki, potas, wapń i magnez. Są niezbędne do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w ciele twojego konia. Jeśli ta równowaga zostanie zakłócona, może to skutkować wysiłkową rabdomiolizą, o różnym stopniu nasilenia. Od niewielkiej sztywności po pracy do ostrych skurczów mięśni. Z biegiem czasu powtarzające się odwodnienie może spowodować demineralizację, pozbawiając mięśnie, kości i chrząstkę niezbędnych składników odżywczych do regeneracji powysiłkowej.

Dieta oparta na paszach jest odpowiednim źródłem większości elektrolitów. W normalnych warunkach i na poziomie pracy wystarczyłoby codziennie dodawać sól, aby zapewnić sód. Większość koni chętnie wybiera sól, w zależności od potrzeb. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie lizawki w stajni i na polu. Ważne jest, aby sprawdzić, czy koń właściwie jej używa – czasami konie nie używają lizawki solnej w ogóle lub jedzą ją jak słodycze! Jeśli twój koń nie używa lizawki zgodnie z przeznaczeniem, zamiast tego dodawaj codziennie łyżkę soli do paszy.

Straty elektrolitów rosną wraz z pracą i temperaturą. Przeciętny koń może stracić nawet 90 g soli fizjologicznej w zaledwie dwie godziny pracy. Tak więc w cieplejszą pogodę lub gdy twój koń pracuje szczególnie ciężko, konieczne jest zastosowanie suplementu elektrolitowego o szerokim spektrum działania.

Podawanie elektrolitów

Wiele mieszanek elektrolitów można rozpuścić w wodzie lub paszy. Jeśli podasz je w wodzie, warto zaznajomić z tą mieszanką konia, podając ją przed zawodami. Przyzwyczajanie konia do elektrolitów w wodzie może być świetnym sposobem na ukrycie różnych smaków wody. To może zaoszczędzić Ci konieczności zabrania dużej ilości wody, gdziekolwiek podążasz.

Alternatywnie, dodanie elektrolitów do mokrej paszy może być dobrym sposobem na zachęcenie koni do ich przyjmowania. Jest to bardzo przydatne dla koni, które nie lubią pić podczas zawodów. Może to być nieocenione także w takich sytuacjach jak jazda na wytrzymałość, gdy szybkie nawadnianie jest niezbędne.

Strzykawki elektrolitowe są przydatne do podawania ich w dniu zawodów, ale ze względu na ich skoncentrowany charakter, niosą ryzyko dalszego odwodnienia, więc muszą być używane z ostrożnością. Ważne jest, aby podczas tego procesu, dostępna była również woda. W przeciwnym razie elektrolity mogą pobierać wodę z organizmu, gdy przechodzą przez jelito, zakłócając równowagę wodną przez ścianę jelita.

Straty minerałów

Sole nie są jedynymi składnikami odżywczymi traconymi w pocie. Konie tracą również śladowe ilości niektórych niezbędnych minerałów, w tym żelaza, miedzi i cynku. Aby twój koń był w szczytowej kondycji i sprawności, ważne jest, aby zostały uzupełnione.

Jeśli twój koń otrzymuje zbilansowaną dietę – na przykład zalecaną ilość paszy oraz balancer – to wystarczy, aby zastąpić utracone minerały. Jeśli jednak jego dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, należy podać mu suplement witaminowo-mineralny o szerokim spektrum działania lub balancer, który może zostać dodany do jego pokarmu.

UTRZYMUJ odpowiednie nawodnienie

Aby uniknąć stanu odwodnienia, stosuj się do poniższych rad:

  • sprawdzaj regularnie koryta, aby upewnić się, że są pełne i czyste,
  • jeśli używasz automatycznego nawadniania, sprawdź, czy zbiorniki napełniają się tak, jak powinny,
  • powiesić lizawki solne w stajni i na polu,
  • stosuj elektrolity po ciężkiej pracy, podczas podróży i upałów,
  • upewnij się, że woda jest dostępna przez cały czas.

Opublikuj komentarz