×

Samolot z papieru

Samolot z papieru

Czy pamiętasz jeszcze czas swojego dzieciństwa? Jeśli tak, to na pewno z tym wyjątkowym okresem Twojego życia kojarzy się wiele smaków, czy też zabaw i zajęć, które najbardziej lubiłeś wykonywać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie raz, nie dwa bawiłeś się wtedy samolotami, które samodzielnie wykonałeś ze zwykłej kartki papieru. Ta prosta zabawka była symbolem dawnych czasów, jednak także teraz może sprawiać dzieciom radość i zachęcać je do zabawy. Sprawdź więc jakimi technikami można wykonać samolociki z papieru oraz zapoznaj się z dokładną instrukcją, która krok po kroku pokaże Ci w jaki sposób ułożyć papier, aby stworzyć z niego latający model!

Czym jest orgiami?

Wykonywanie samolotów z papieru jest powiązane z metodą składania papieru, której nazwa to orgiami. Klasyczne origami to działania polegające na zginaniu kartki papieru, ale bez wykorzystania kleju oraz materiałów do cięcia. Taka forma składnia papierowych figurek wywodzi się z Chin, jednak rozwinęła się w Japonii, w związku z czym jest kojarzona zwykle z tym państwem. Origami w dzisiejszych czasach nadal jest popularne, a co najważniejsze również cały czas rozwijane. Zadziwia to tym bardziej, że początków tej sztuki układania papieru dopatruje się już w starożytności, a więc bardzo dawno temu. Świat składania papieru jest naprawdę bardzo interesujący, a origami ma bardzo duży potencjał. W końcu za jego przyczyną można stworzyć różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, jak i ozdoby oraz dekoracje. Sprawdź samodzielnie, czy taka kreatywna forma rozrywki przypadnie Ci do gustu!

Co jest potrzebne do zrobienia samolotu z papieru?

Samoloty z papieru cieszą się tak dużą popularnością, przede wszystkim dlatego, że są to jedne z najłatwiejszych konstrukcji, jakie prezentuje origami. Jeśli więc chcesz zapoznać się z technikami właśnie takiego składania papieru możesz rozpocząć od utworzenia papierowych samolotów. Dużą korzyścią takiej zabawki jest jej ekologiczność, bowiem jest ona tworzona z papieru. A do jej wykonania tak naprawdę potrzebna jest ci tylko i wyłącznie zwykła kartka papieru o standardowych wymiarach. Pamiętaj jednak, aby nie był on zbyt gruby, bowiem wtedy ciężko będzie dokładnie zginać poszczególne fragmenty kartki. Do wykonania samolotu z papieru nie są więc potrzebne nożyczki, ani przyrządy do klejenia takie jak taśma klejąca czy klej. Poprawnie stworzona konstrukcja powinna się samodzielnie trzymać, dzięki mocnym zgięciom. Jedyne, co może ci się przydać to kolorowe kredki, dzięki którym jeśli będziesz miał taką ochotę ozdobisz swój model samolotu.

Co wpływa na to, że samolot będzie dobrze latał?

Choć wszystkim wydaje się na pierwszy rzut oka, że wykonanie papierowego samolotu to zadanie mało skomplikowane, w rzeczywistości jedynie złożenie najprostszego modelu nie powinno nikomu sprawiać trudności. Sprawa komplikuje się, gdy trzeba zrobić nieco bardziej zaawansowane, papierowe konstrukcje. Wtedy trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją ich układania. Tego rodzaju inspiracje dostępne są w Internecie, na przykład w formie instruktażowych filmików. Jest też wiele wskazówek, które na zdjęciach pokazują jak krok po kroku stworzyć nawet najbardziej skomplikowany model z papieru. Jednak bez względu na to, czy mamy zamiar wykonać jakiś banalny samolot, czy też bardziej interesuje nas stworzenie skomplikowanego modelu są zasady, których po prostu trzeba przestrzegać.

Przede wszystkim chodzi tutaj o wybór odpowiedniego materiału, z którego wykona się samolot. Powinna być to najzwyklejsza kartka papieru, której zwykle używa się chociażby do drukowania w drukarce. Grubość takiej kartki jest idealna do konstrukcji z origami. Wybór chociażby kartonowego skrawka papieru nie byłby dobrym rozwiązaniem. Niezwykle ważne jest także właściwe, staranne i dokładne zaginanie papieru pod odpowiednim kątem oraz we właściwym kierunku. To klucz do sukcesu, którym jest oczywiście złożenie proporcjonalnego modelu, który będzie mógł latać bardzo daleko. Równe złożenie kartki papieru ma fundamentalne znaczenie, bowiem w momencie, gdy zgięcia będą krzywe, nasz samolot będzie z jednej strony przeciążony, przez co nie będzie latał prosto, tylko skręcał w jedną stronę.

Jak zrobić samolot z papieru krok po kroku

Aby poprawnie wykonać samolot z papieru warto na początku zaopatrzyć się w materiały, które służą do jego wykonania. Ponadto dobrze jest wcześniej sprawdzić jaki model samolotu się stworzy oraz jaki będzie jego wygląd. W tym celu należy zapoznać się z instrukcją, która podpowiada jak poprawnie ułożyć papierowy model.

Poniżej znajduje się wykaz kroków, które trzeba wykonać, aby skonstruować najprostszą postać papierowego samolotu:

  • Na stole przed sobą rozłóż zwykłą kartkę papieru, o standardowych wymiarach A4. Niech dłuższe części kartki znajdują się po prawej i lewej stronie, a krótsze bliżej ciebie i u samej góry stołu.
  • Kolejny krok to zgięcie kartki papieru na pół – trzeba tego dokonać łącząc prawą krawędź kartki z jej lewą krawędzią.
  • Następnie musisz zgiąć lewy górny róg kartki, w taki sposób, aby połączyć go ze zgięciem, które powstało w wyniku wykonania wcześniejszego ruchu. To samo zrób z prawym górnym rogiem kartki. Oba rogi powinny się ze sobą stykać. W rezultacie powinieneś otrzymać w górnej części kartki charakterystyczny, trójkątny daszek.
  • Następnie powinieneś zgiąć kartkę na pół, wedle zgięcia, które utworzyło się, gdy na początku wykonywałeś tego rodzaju krok.
  • Wystarczy, że wywiniesz skrzydła do góry i to wszystko. Tak właśnie wygląda najprostsza forma papierowego modelu samolotu.
  • Aby samolot poderwał się do lotu należy chwycić go od dołu, bliżej jego czubka i puścić przed siebie. Rzut powinien być wywołany odpowiednim ruchem nadgarstka. Nie może być on ani za mocny, ani zbyt lekki.

Już samo przygotowanie samolociku to świetna atrakcja!

Przygotowywanie papierowego samolotu już samo w sobie jest niezwykle kreatywnym zajęciem, które rozbudza wyobraźnię. Można w nie zaangażować praktycznie całą rodzinę. Nawet małe dzieci szybko mogą nauczyć się w jaki sposób składać kartkę papieru, aby po wykonaniu kilku prostych kroków powstał z niej samolot, który z powodzeniem może unosić się w powietrzu. Wystarczy tylko pokazać im ruchy związane ze zginaniem kartki, które składają się na instrukcję wykonania najmniej skomplikowanego samolotu z orgiami. Dużo radości może przynieść również późniejsze dekorowanie i ozdabianie samolocików. Można wykonać to przy pomocy wielobarwnych flamastrów, kredek oraz farb. Każdej fruwającej zabawce można nadać jedyną w swoim rodzaju nazwę, która odróżni jeden samolot od drugiego.

Bez dwóch zdań jest to więc naprawdę kreatywne zajęcie, które pozwala rozbudzić zdolności plastyczne oraz manualne. Jeśli przy układaniu najprostszego modelu dziecko poczuje bakcyla, można pokazać mu nieco bardziej zaawansowane i skomplikowane rozwiązania. Wtedy składanie modeli z papieru może stać się jego prawdziwą pasją i zainteresowaniem, z którym będzie mógł spędzać swój wolny czas. To hobby, które cały czas można rozwijać poprzez zdobywanie umiejętności składania coraz trudniejszych figur i samolotów o różnych kształtach. Pasjonat takiego zajęcia będzie mógł również szlifować swoją technikę wykonywania rzutów takimi samolocikami.

To zajęcie nie tylko dla dzieci!

Mówiąc o papierowym samolociku ma się zwykle na myśli nieskomplikowaną zabawkę, którą można wykorzystać przy różnego rodzaju zabawach. Jednak nie do końca jest to poprawne myślenie, bowiem to nie jest tylko rekwizyt dla dzieci. Owszem, nawet najmłodsi mogą samodzielnie wykonać taki papierowy samolocik. Jednak trzeba pamiętać, że są również o wiele bardziej skomplikowane konstrukcje, z których ułożeniem mogą poradzić sobie jedynie osoby dorosłe, które są doświadczone w tego rodzaju działaniach. Bowiem dojście do wprawy w składaniu z papieru takich modeli może sprawić, że powstaną prawdziwe dzieła sztuki.

Nic więc dziwnego, że można usłyszeć o różnorodnych konkursach, które związane są chociażby z układaniem skomplikowanych, papierowych konstrukcji, czy też zawody związane z rzutami samolocikami na jak największą odległość. Rywalizujące ze sobą osoby muszą wykonać precyzyjny ruch, w taki sposób, aby samolot poleciał jak najdalej i jednocześnie wykonał przy tym jak najwięcej skomplikowanych akrobacji i piruetów. Jak widać w tym celu przydadzą się zdolności manualne, kreatywność, bujna wyobraźnia, jak również znajomość zasad aerodynamiki. Najbardziej znanymi zawodami tego rodzaju są Red Bull Paper Wings. To konkurs o randze światowej, w którym rywalizują między sobą osoby pochodzące z ponad osiemdziesięciu krajów. Kwalifikacje to tego konkursu przeprowadzane są także w naszym kraju.

Jak można bawić się przy pomocy papierowego samolotu?

Jak można bawić się przy pomocy papierowego samolotu

Potem nie pozostaje nic innego, jak tylko zorganizować zabawy z wykorzystaniem własnoręcznie przygotowanego rekwizytu. Mogą one polegać chociażby na zaaranżowaniu zawodów, na które będą składały się różne konkurencje. Między innymi rzuty samolotami na odległość, czy też rywalizacja polegająca na jak najdłuższym utrzymaniu papierowego samolotu w powietrzu. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem w zakresie wymyślania zabaw z papierowymi samolocikami jest nasza wyobraźnia.

Fenomen samolotu z papieru

Wydawać by się mogło, że tego rodzaju rozrywka nie przypadnie do gustu współczesnym dzieciom. W końcu jest to zabawka, którą każdy z nas pamięta ze swoich własnych młodzieńczych lat. Jednak nic bardziej mylnego. Mimo, że papierowy samolocik jest zabawką, która już dawno odeszła do lamusa teraz przeżywa on swoją drugą młodość. I często wygrywa walkę o przyciągnięcie dziecięcej uwagi z nowoczesnymi zabawkami. Pamiętajmy bowiem, że proste rozwiązania zwykle bywają najbardziej trafne. A zabawa z papierowym samolotem to natychmiastowy sposób na zabicie nudy. Sprawdzi się chociażby w poczekalni u lekarza, kiedy to dziecko bardzo często jest zmęczone i zniecierpliwione długim czekaniem. Wystarczy wtedy wziąć do ręki ulotkę, których znaleźć można wiele przed lekarskim gabinetem, i korzystając z wybranej metody złożyć kartkę w sposób pozwalający na stworzenie samolotu.

Wskazówki

Zabawa z wykorzystaniem samolotów z papieru, które wcześniej samodzielnie się wykonało może być świetnym sposobem na wspólne spędzenie wolnego czasu. Jednak trzeba pamiętać, aby rzucając w dal takimi samolocikami zadbać równocześnie o bezpieczeństwo. I to zarówno swoje własne, jak i osób znajdujących się w pobliżu. Bowiem każdy doskonale wie, że papierowy samolot ma ostre zakończenie. Jeśli uderzyłoby ono w ludzkie oko, mogłoby doprowadzić do przykrej tragedii. Warto więc pomyśleć o tym zawczasu i z rozwagą używać tej zabawki. A wtedy żaden nieprzyjemny wypadek nie zakłóci odczuwalnej przyjemności. Ustalając reguły gier i zabaw z papierowymi samolotami dobrze jest wziąć pod uwagę cel, do którego będzie się rzucać. Nie powinna być to żywa osoba, ale jakiś przedmiot, budynek albo pień drzewa. Wtedy zasady bezpieczeństwa zostaną w pełni zachowane.

Opublikuj komentarz