×

Tybetańska księga życia i umierania

Tybetańska księga życia i umierania

Narodziny i śmierć są nieodzowną częścią naszego życia. Szczególnie moment zakończenia ludzkiego życia oraz to co dzieje się później budzi wiele emocji i pytań. Tak naprawdę każda grupa społeczna, religia, sekta czy społeczność kierująca się daną ideologią ma swoje zdanie na ten temat. Każda koncepcja posiada własne teorie, które pozwalają zrozumieć jej otaczający świat. Opracował je również buddyzm, a tezy dotyczące życia po śmierci zostały zawarte w Tybetańskiej księdze życia i umierania. Sprawdź najważniejsze informacje na jej temat.

Czego dotyczy Tybetańska księga życia i umierania?

Tybetańska księga życia i umierania powiązana jest z buddyzmem. To tekst, który odgrywa szczególną rolę dla tej właśnie religii. Jej rola nabiera istotnego znaczenia, w momencie gdy dany członek buddyjskiej społeczności umiera. Bowiem ten właśnie specjalny tekst odczytywany jest w obecności zmarłego. Autorem oryginalnej treści tej księgi jest Dalajlama.

Jakie treści zawiera Tybetańska Księga Życia i Umierania?

Tybetańska Księga Życia i Umierania to swego rodzaju kompendium wiedzy na temat tybetańskiego buddyzmu. Przede wszystkim zawiera ona treści dotyczące tego jak dobrze żyć. Autor tej księgi przekazuje wiedzę, która określa w jaki sposób powinien żyć człowiek, aby u kresu swojego życia niczego nie żałować. Za najważniejszą kwestię uważane jest znalezienie spokoju swojego umysłu i życie z nim w pełnej harmonii. Permanentny wewnętrzny spokój powinien być traktowany jako klucz do sukcesu. Równie istotne jest doprowadzenie to tego, aby w naszym życiu zapanował spokój, ład i równowaga. W każdym człowieku powinna istnieć silna potrzeba zrozumienia znaczenia życia i zasad, które nim rządzą.

Jak zrozumieć śmierć?

Śmierć jest trudnym tematem, zarówno do rozmowy, jak i do rozważania w każdy inny sposób. Dlatego również te kwestie poruszane są w Tybetańskiej Księdze Życia i Umierania. Opisany jest tam i wytłumaczony krok po kroku cały proces umierania. Przedstawione są także koncepcje prezentujące pośmiertne stany umysłu. Dzięki temu ludzie mogą już w trakcie swojego życia zaakceptować śmierć, pogodzić się z nią i traktować ją jako nieodłączny element swej egzystencji na ziemi. Wskazówki, które zawarte są w tej księdze są wartościowe również dla osób, które czuwają przy umierających. Są one pomocą zarówno dla umarłych, jak i dla umierających. Pozwalają traktować śmierć jako naturalny proces, który w końcu musi nastąpić. Śmierć powinna być traktowana w sposób świadomy, a im wcześniej ją zaakceptujemy tym lepiej dla nas.

Poszerz swoje horyzonty!

Buddyzm tybetański jest dla nas, jako europejczyków zupełnie nieznany. Jednak osoby, które interesują odmienne religie oraz zagadnienia etyczne mogą zaznajomić się z Tybetańską Księgą Życia i Umierania. Jest to możliwe dzięki temu, że w 1992 roku dzieło to zostało napisane przez Sogyala Rinpocze. Można stwierdzić, że książka ta jest swego rodzaju wykładem opisującym w przystępny sposób najważniejsze zagadnienia związane z buddyzmem praktykowanym przez mieszkańców Tybetu. To idealna lektura dla ludzi ciekawych świata, którzy pragną poszerzyć swoje horyzonty.

Opublikuj komentarz