×

Cięcie laserem, wodą czy plazmą – która metoda jest najlepsza?

Cięcie laserem, wodą czy plazmą – która metoda jest najlepsza?

Która metoda cięcia blachy jest najlepsza? Tego rodzaju pytanie na pewno nie raz, nie dwa zadawała sobie osoba, która realizowała projekt związany z takim działaniem. Materiał ten jest wymagający, w związku z czym priorytetem jest dobór odpowiedniej metody jego kształtowania. Dzięki temu można zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zadowalających efektów. Cięcie laserem, wodą czy plazmą? Nie wiesz, na którą z metod się zdecydować? Zapoznaj się z charakterystyką tych sposobów i wybierz najlepszy z nich!

Cięcie laserowe

Cięcie wiązką laserowych promieni jest jedną z najpopularniejszych metod obróbki blachy. Jest ona powszechnie stosowana przede wszystkim w szeroko rozumianym przemyśle. Cięcie laserem jest określane również mianem cięcia termicznego. Wszystko przez to, że dzielenie blachy może następować w wyniku procesu wypalania, wydmuchiwania, topnienia lub sublimacji. Metoda ta nie należy do najszybszych, co związane jest przede wszystkim z tempem zachodzenia poszczególnych reakcji chemicznych związanych z całym procesem. Jest to jednak rozwiązanie dokładne, a przy tym wyjątkowo niezawodne. Istotne znaczenie w tej kwestii odgrywa dobór zaawansowanych technologicznie maszyn, które precyzyjnie prowadząc strumień tnący zapewniają wysoką jakość wykonania nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, konturów i otworów. Duże zautomatyzowanie tej metody przyczynia się to wytworzenia krawędzi niewymagających dodatkowej obróbki, jak również uzyskania wymiarów, zgodnych z tymi, które na początku zostały założone. Konkretny typ cięcia laserowego zależy od grubości materiału, na którym się pracuje. Jeśli mieści się on w przedziale 5-30 milimetrów zalecane jest postawienie na laser CO2, natomiast w przypadku cieńszych materiałów wybierany jest ekologiczny laser włóknowy.

Cięcie wodą

Dla wielu osób może okazać się to zadziwiające, jednak do cięcia blachy, a szczególnie miękkiej stali, idealnie nadaje się również strumień wody. Jest to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla materiałów, które źle znoszą oddziaływanie zbyt wysokich temperatur. Tego rodzaju proces wykonywany jest przy użyciu wody oraz ścierniwa przeznaczonego do obróbki stali. Taka mieszanka kierowana jest pod dużym ciśnieniem na materiał, w którym wycięte mają zostać konkretne kształty. Cięcie blachy wodą ma naprawdę wiele zalet. Jedną z nich jest duża dokładność cięcia oraz brak występowania odkształceń cieplnych, które mogą zaistnieć w przypadku wyboru metod związanych z oddziaływaniami termicznymi. Jednocześnie sposób ten pozwala na rozdzielanie różnorodnych materiałów, i to bez względu na ich grubość. Swego rodzaju granicą jest dopiero około 150-200 milimetrów. Tak naprawdę jedyną wadą takiego rozwiązania jest koszt wykonania cięcia. Jest on widocznie wyższy niż w przypadku chociażby cięcia laserem. Jest to więc metoda przeznaczona zwłaszcza dla podmiotów, które dysponują dużymi środkami finansowymi, które mogą przeznaczyć właśnie na ten cel.

Cięcie plazmą

Interesującym sposobem jest również cięcie blachy plazmą, a dokładniej rzecz ujmując palnikiem plazmowym. Rozwiązanie to jest jednym z najbardziej zaawansowanych, na jakie można zdecydować się w tym zakresie. Oznaką tego jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii cięcia oraz maszyn, które pozwalają na wycinanie dowolnych kształtów z wysoką dokładnością oraz starannością. Taki efekt można uzyskać przede wszystkim w przypadku blachy, której grubość znajduje się w przedziale od około 6 do 40 milimetrów. W sytuacji, gdy cięta będzie blacha chudsza lub grubsza, jakość może być mniej zadowalająca. Warto więc mieć na uwadze dostosowanie metody cięcia blachy właśnie do grubości wykorzystywanego materiału. Jednocześnie nie można zapominać, że przy projektach wyróżniających się pełnym profesjonalizmem można ciąć plazmowo nawet kilkoma palnikami na raz. Wydajność tego procesu jest imponująca, jednak wiąże się to z koniecznością poniesienia nieco wyższych kosztów niż w przypadku wyboru innych metod – chociażby cięcia laserowego. Praktyka pokazuje jednak, że taka inwestycja szybko się zwraca. Plazma umożliwia cięcie materiałów żelaznych i nieżelaznych, a nawet zardzewiałych, czy wcześniej malowanych i pokrytych różnymi emaliami.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele sposobów umożliwiających cięcie blachy. Co więcej, na rynku pojawia się coraz więcej technologii, dzięki którym można kształtować ten materiał. Bez dwóch zdań można stwierdzić, że również w przyszłości zauważalny będzie postęp w tym zakresie. Szeroka gama dostępnych rozwiązań z jednej strony utrudnia zdecydowanie się na jedno z nich, natomiast z drugiej strony pozwala dobrać metodę w pełni adekwatną do potrzeb związanych z realizowanym projektem. Wybierając najlepszą metodę cięcia blachy warto pamiętać, że niezbędne jest wzięcie pod uwagę właściwości takich jak grubość blachy, wydajność, koszty, czy też staranność cięcia. Przemyślany wybór jednej z metod pozwala na osiągnięcie satysfakcjonującego efektu, warto więc poświęcić na niego odpowiednią ilość czasu.

Opublikuj komentarz