×

Czyszczenie czapraka dla koni. Cenne rady i wskazówki

Czyszczenie czapraka dla koni. Cenne rady i wskazówki

Odpowiednie dbanie o sprzęt jeździecki, sprawi że posłuży nam zdecydowanie dłużej. Czapraki mają tendencję do częstych zabrudzeń. Jak więc o nie zadbać? Jakie czynności są wskazane, a jakich powinniśmy bezwzględnie unikać? Sprawdź nasze porady. Jeżeli do Twojego czapraka, została dołączona instrukcja producenta, skorzystaj z niej zamiast wskazówek, które możesz znaleźć poniżej.

Jak czyścić czapraki – cenne wskazówki

 1. Co kilka przejażdżek połóż swója czaprak na ogrodzeniu zlub na drzwiach i porządnie go wytrzep, najlepiej trzepaczką. Spowoduje to pozbycie się kurzu i luźnych włosów oraz zapobiegnie gromadzeniu się różnego rodzaju brudów. Wykonaj tą czynność z obu stron czapraka. Za pomocą miękkiej lub średniej szczotki końskiej, wyczyścisz wszelkie zabrudzenia znajdujące się na części przylegającej do grzbietu naszego zwierzęcia. Niektóre gąbki również świetnie się sprawdzą w usuwaniu brudu i włosów. Jeśli sierść się nie poluzuje, spróbuj czyszczenia szczotką okrężnymi ruchami. Możesz również użyć miękkiej szczotki lub gąbki na wierzchniej stronie czapraka, ale nie czyść jej zbyt mocno, możesz łatwo zniszczyć materiał.
 2. Odkurzacze są również dobre do odsysania luźnego brudu i włosów z czapraka. Użyj odpowiedniej nasadki domowego odkurzacza i powoli przesuwaj po całym czapraku. Możesz również użyć odkurzacza w lokalnej myjni samochodowej.
 3. Jeśli Twój czaprak nadaje się do prania, a zabrudzenia nie zostaną usunięte przez szczotkowanie lub odkurzanie, skorzystaj wówczas z pralki. Niektóre czapraki można prać w pralce, ale możemy to zrobić, jedynie, jeśli instrukcja dotyczące pielęgnacji wyraźnie na to pozwala. Uważnie postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.
  UWAGA: Korzystanie z pralki, może czasami skończyć się pozostawieniem urządzenie z dużą ilością luźnych włosów. Przygotuj się do czyszczenia pralki po umyciu czapraka.
 4. Gdy nie możesz prać w pralce swojego czapraka, możesz umyć go ręcznie. Możesz pozwolić mu zanurzyć się w wannie z chłodną lub zimną wodą, aż brud i włosy się poluzują. Następnie możemy wszystko dokładnie spłukać, najlepiej przy użyciu węża ogrodowego. Wyszczotkuj pozostały brud i włosy, gdy czaprak wyschnie. Nie używaj mydła, tylko samej zimnej wody. Mydło prawie nigdy nie zostanie całkowicie wypłukane, a jego resztki mogą drażnić konia.
 5. Jeśli nie możesz lub nie chcesz myć ręcznie swojego czapraka, możesz użyć węża ogrodowego. Ponownie, nie używaj mydła, tylko zimnej wody. Po stronie pada, która dotyka konia, można użyć miękkiej lub średniej szczotki, aby rozluźnić uporczywe osady brudu lub włosów. Uważaj na wierzchnią stronę, traktuj materiał ostrożnie, aby go nie strzępić i nie uszkodzić. Jeśli góra nie jest szczególnie brudna, możesz jej nawet nie myć. Korzystając z węża ogrodowego, rozpylaj strumień od środka na zewnątrz, aby brud i włosy były stale przesuwane na brzegach i wydobywały się na zewnątrz czapraka. Niektóre dysze do węży ogrodowych potrafią tworzyć bardzo mocny strumień, a jeśli nie jesteś ostrożny, możesz uszkodzić w ten sposób swój czaprak. Silne rozpryski wody pomagają szybko usunąć brud i włosy przy minimalnym pocieraniu lub szczotkowaniu, jednak należy zachować ostrożność.
 6. Podczas mycia lub płukania czapraka za pomocą węża, nie zawieszaj go. Twój pad stanie się bardzo ciężki, gdy będzie mokry i powieszenie go może doprowadzić do zniekształceń.
 7. O ile instrukcje producenta nie mówią, że możesz umieścić czaprak w suszarce do ubrań, pozwól, aby wysechł w naturalny sposób. Połóż go na stojaku lub czymkolwiek, co pozwoli na dużo naturalnego przepływu powietrza. Ponownie przypominamy o unikaniu wieszania czapraka.
 8. Świeżo uprany czaprak może sprawiać wrażenie sztywnego po wyschnięciu, ale powinien się zmiękczyć, gdy zaczniesz go używać. Możesz go także zwinąć, a następnie rozwinąć, aby przyspieszyć proces mięknięcia.
 9. Po kilku praniach twój czaprak może zacząć blaknąć. Jeśli chcesz zachować kolory tak długo, jak to możliwe, bardzo konsekwentnie usuwaj z nich kurz i włosy, lub odkurzaj je, co kilka jazd, jak opisano w pierwszym punkcie, aby uniknąć konieczności mycia. Jeśli zdecydujesz się go umyć, umyj tylko stronę, który dotyka konia.
 10. Jeśli świeżo umyty czaprak ma akcenty ze skóry, można je traktować specjalną odżywką do skór, gdy jest jeszcze ledwie wilgotny lub po całkowitym wyschnięciu.

Opublikuj komentarz