×

Posiadanie samochodu elektrycznego- błogosławieństwo czy przekleństwo?

Posiadanie samochodu elektrycznego- błogosławieństwo czy przekleństwo?

Obecnie, kiedy niezmiernie ważna staje się dbałość o środowisko naturalne producenci samochodów szukają coraz to nowych rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie emisji spalin. Wydaje się, że doskonałym rozwiązaniem są samochody elektryczne, cudownie ciche, nowoczesne, a dodatkowo jeszcze przyjazne środowisku. Na pewno niejeden fan innowacji i zapaleniec motoryzacji chciałby posiadać w swoim garażu taki samochód. Warto jednak przed zakupem samochodu elektrycznego rozważyć wszystkie za i przeciw.

Samochód elektryczny, co przemawia za?

Nowoczesność dawno już wkradła się do naszej codzienności i przyzwyczailiśmy się, że coraz więcej innowacji spotkamy na rynku. Podobnie jest z samochodami elektrycznymi, które coraz częściej mijamy na drodze. Ogromną zaletą samochodu elektrycznego jest zdecydowanie mniejsza ilość części pod maską w porównaniu z samochodami spalinowymi, a co za tym idzie mniej do zepsucia, dzięki czemu naprawa staje się o wiele łatwiejsza. Szacuje się, że utrzymanie takiego samochodu jest tańsze niż samochodu spalinowego. Nie da się pominąć faktu, że samochody elektryczne nie produkują spalin, dlatego warto brać je pod uwagę, jeżeli ochrona środowiska jest nam bliska. Poza tym samochody elektryczne są bardzo ciche, co jest przyjemne nie tylko dla użytkowników, ale również w sensie ogólnym, ponieważ nie generują hałasu, którego szczególnie w miastach jest bardzo dużo. Warto zwrócić również uwagę na koszty, które w porównaniu z cenami paliw są stabilne. A my mamy radość z przyjemnej i ekologicznej jazdy. Poza tym producenci aut prześcigają się w zapewnieniu komfortu jazdy użytkownikom, szczególnie, że to gałąź, która rozwija się coraz prężniej i pewnie jeszcze nie powiedziała ostatniego zdania.

Samochód elektryczny, co jest przeciw?

Jak widać zalet użytkowania samochodu elektrycznego jest wiele, a te podstawowe zostały wcześniej przedstawione. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno takiego auta, należy również rozpatrzeć wszystkie argumentu mówiące przeciw. Sceptycy samochodów elektrycznych będą próbowali obalić argument, że samochody te są ekologiczne, ponieważ pojawia się problem z utylizacją zużytych baterii. Poza tym jeśli chodzi o wygodne i swobodne użytkowanie nie do końca jest to zgodne z prawdą, gdyż w dalszym ciągu mamy bardzo niewiele stacji ładujących takie samochody, co jest znacznym utrudnieniem dla kierowców, gdyż ściśle muszą pilnować poziomu baterii i często działać ze znacznym wyprzedzeniem. Jeśli zaś chodzi o kwestię ładownia, jest to także czasochłonne, więc nie można zrobić tego w locie, w ciągu kilka minut, tylko trzeba zarezerwować sobie przynajmniej dwie godziny. Oczywiście jest możliwość dokupienia całego systemu do ładowania w domu, ale na chwilę obecną jest to bardzo duży wydatek. To, że na naładowanej baterii przejedziemy ok 100-200 km może się zmienić, jeśli w czasie jazdy będziemy używać klimatyzacji lub radia, no i oczywiście, jeśli warunki atmosferyczne nie są sprzyjające musimy liczyć się ze zwiększonym zużyciem energii, co na pewno w przypadku długiej drogi wiąże się z dużym stresem.

Podsumowanie

 Zwolenników jak i przeciwników aut elektrycznych jest mniej więcej tyle samo. Ci, którzy korzystają z takiego rozwiązania są w stanie wskazać, z jakimi problemami musza się borykać, ale czy auta spalinowe są zupełnie bezproblemowe? Są po prostu rozwiązaniem znanym już od dawna, a wiele osób boi się zmian i woli metody sprawdzone. Od nas zależy czy zdecydujemy się iść za innowacją, czy wybierzemy standardowe, od lat sprawdzone rozwiązania. Warto to przemyśleć, szczególnie ze względu na coraz większy smog, szczególnie w gęsto zaludnionych miastach.

Opublikuj komentarz