×

Buty do wody

Buty do wody

Plaże oraz wody w większości egzotycznych destynacji znacząco różnią się od tego, co spotykamy nad polskim morzem. Często można zetknąć się tam z niebezpieczeństwami w postaci kamieni i zwierząt doprowadzających do uszkodzeń stóp. Aby uniknąć tego typu wakacyjnej kontuzji, warto sięgnąć po profesjonalne buty do wody. Sprawdź jak wybrać najlepszy model!

Jakie rodzaje butów do wody można spotkać w sklepach?

Buty do wody dla dzieci to gwarancja bezpieczeństwa. Nie dziwi więc fakt, że Polacy, którzy upodobali sobie wypoczynek w nadmorskich kurortach coraz częściej je kupują. Producenci odpowiadają na to zapotrzebowanie i wytwarzają różnorodne modele butów do wody. Najpopularniejsze są następujące warianty:

 • buty do wody gumowe – nadają się głównie do wykorzystania w wodzie, na plaży podczas upału może być w nich bardzo gorąco, zaraz po wyjściu na ląd warto je szybko ściągnąć i założyć powtórnie przed kąpielą
 • buty do wody z miękką podeszwą – taki typ obuwia do wody sprawdzi się u osób aktywnych, uprawiających sporty wodne np. żeglarstwo lub kajakarstwo, bowiem elastyczna podeszwa nie ograniczy ich ruchów
 • buty do wody z twardą podeszwą – na tego rodzaju buty musisz postawić, gdy zależy Ci na wyjątkowo dobrej ochronie przed urazami, szczególnie jeśli planujesz poruszać się po skalistych wybrzeżach lub kamienistych plażach

W jaki sposób mogą być zapinane buty do wody?

Jednym z kryteriów podziału butów do wody jest także sposób ich zapinania. Najczęściej wyróżnia się następujące możliwości: buty do wody ze ściągaczem, sznurowane, zapinane na rzep lub na zamek błyskawiczny. Pierwsze z  zaprezentowanych rozwiązań jest niezwykle łatwe – po założeniu buta na stopę wystarczy pociągnąć za sznurek i uregulować ściągacz. Druga z ewentualności sprawdzi się, jeśli komuś zależy na idealnym dopasowaniu. Wykorzystanie rzepy jest wygodne, zwłaszcza przy obuwiu dziecięcym, jednak pod wpływem wody może ona szybko ulec zniszczeniu. Najszybsze założenie obuwia idealnego do wody jest możliwe, gdy postawi się na zapinanie zamkiem błyskawicznym.

Kiedy warto zaopatrzyć się w buty do wody?

Buty do wody są obowiązkowym elementem ekwipunku wszystkich osób, które na czas letnich wakacji wybierają się do ciepłych krajów. Szczególnie tam, gdzie plaże nie są podobne do tych nadbałtyckich, a wręcz przeciwnie – można spotkać na nich ostre kamienie. Takie obuwie przyda się także w miejscach, w których brzeg morza lub oceanu jest pełen skał, a dno mogłoby poranić stopy. Buty do wody są także niezbędne w rejonach, gdzie spotkać można jeżowce. Przed wylotem na egzotyczne wakacje warto więc sprawdzić na jakim rodzaju wybrzeża będzie się wypoczywać i dzięki temu przygotować się tak, aby nic nie utrudniło relaksu.

Czym kierować się przy wyborze takiego obuwia?

Przed zakupem konkretnego modelu butów do wody należy zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Pierwszą z nich powinna być chociażby forma aktywności, z której chcemy korzystać używając takich butów. Inne obuwie sprawdzi się bowiem podczas plażowania i kąpieli morskich, a inne w razie uprawiania sportów wodnych. Trzeba także uwzględnić sposób zapinania butów, producenta danego produktu oraz budżet, jaki chce się przeznaczyć na ten cel. Jeśli chce się nieco zaoszczędzić na takim zakupie, warto dokonać go na długo przed udaniem się na urlop. Poza sezonem można natknąć się na różnorodne promocje oraz rabaty. Ogromnie ważne jest także wybranie odpowiedniego numeru. Takie buty muszą być idealnie dopasowane do stopy, nie powinny przy tym obcierać, ani samoczynnie się zsuwać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej zmierzenie takich butów jest więc koniecznością.

Jakie są zalety zakładania butów do wody?

Zakup obuwia do wody jest naprawdę opłacalny. Można się o tym przekonać, analizując najważniejsze korzyści wynikające z takiej inwestycji:

 • poprawiają komfort przebywania na plaży i w wodzie
 • minimalizują ryzyko wystąpienia kontuzji stóp
 • ochraniają przed bolesnymi urazami
 • występują w szerokiej ofercie – dostępne są dla wszystkich
 • wyróżniają się wysoką przyczepnością i mają działanie antypoślizgowe
 • nie wpływają negatywnie na stan stóp – są przewiewne i wygodne
 • cechują się dużą odpornością na wilgoć i działanie wody
 • właściwie dobrany rozmiar nie wywołuje otarć i pęcherzy
 • koszt ich zakupu nie jest zbyt wysoki
 • wykonane są z wysokiej jakości szybkoschnących materiałów

Podsumowanie

Widać więc, że wybierając się na egzotyczne wakacje, warto zainwestować w specjalne buty do wody. W końcu jest to sprawdzona przez gwarancja bezpieczeństwa. Tego rodzaju obuwie dostępne jest przede wszystkim w stacjonarnych i internetowych sklepach z wyposażeniem sportowym. Koszt ich zakupu wynosi zwykle kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Cena jednej pary butów do wody jest uzależniona chociażby od marki, rozmiaru oraz faktu czy będą one przeznaczone dla dzieci, czy też dla dorosłych. Każdy może więc wybrać model zgodny z indywidualnymi potrzebami, upodobaniami wizualnymi oraz zasobnością swojego portfela.

Opublikuj komentarz