Jak wybrać odpowiedni czaprak?

Sprzęt jeździecki składa się z wielu elementów, które łącznie tworzą ekwipunek umożliwiający wygodną i bezpieczną jazdę. Jednak musi być on komfortowa nie tylko dla człowieka, ale również dla samego konia. Warto również zadbać o odpowiednią jakość wyposażenia dla tego zwierzęcia. Składa się na nie chociażby czaprak. Sprawdź jaką funkcję pełni oraz jak dobrać czaprak idealny dla Twojego konia.

Czym jest czaprak?

Czaprak nazywany jest również potnikiem. A to ze względu na jego główną rolę, czyli ochronę siodła przed potem wydzielanym przez konia. Jednak powinien on także sprawiać, że koń podczas jazdy będzie się czuł komfortowo, a na jego grzbiecie nie będą pojawiały się obtarcia i rany. Rola amortyzacyjna i ochronna czapraka jest ważna zwłaszcza dla konia. Czapraki wykonywane są z różnych materiałów. Czaprak może pełnić również funkcje ozdobne i dekoracyjne. Najbardziej popularne są potniki bawełniane, filcowe, futrzane lub płócienne. Niezwykle istotne jest, aby materiał ten był przede wszystkim przewiewny, miękki i delikatny oraz dobrze chłonący wilgoć i koński pot. Czapraki występują w wielu modelach, przez co można wybrać idealny wariant dla naszego konia.

Jak wybrać odpowiedni czaprak?

Zakup odpowiedniego czapraka jest chyba największym wyzwaniem dla właściciela konia. Bowiem, o ile pozostałe elementy sprzętu do jazdy konnej możemy samodzielnie przymierzyć o tyle koń raczej nie pójdzie z nami na zakupy. Dlatego też przed udaniem się do sklepu w celu zaopatrzenia się w czaprak należy zmierzyć konia i określić wszystkie niezbędne parametry. Czaprak musi być dobrany zgodnie z wielkością i rozmiarem siodła. Przed zakupem czapraka trzeba więc zmierzyć rozmiar terlicy i łęku oraz wielkość poduch siodła. Dzięki temu można ułatwić sobie wybór właściwego rozmiaru czapraka.

Jednocześnie bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na potrzeby konia. Chociażby jeśli koń posiada wrażliwy grzbiet lepiej jest wybrać mu czaprak wykonany z nieco grubszej warstwy materiału. Sam materiał powinien być wytrzymały, a przy tym skutecznie wchłaniający pot i przepuszczający powietrze. Grubość czapraka warto również dopasować do pory roku, w której będzie on używany. Latem może być cieńszy, natomiast zimą lepiej zdecydować się na grubszy potnik. Czaprak musi także idealnie układać się na końskim grzbiecie. Warto więc chociażby zdecydować się na wyprofilowanie czapraka, przez co będzie on dobrze dopasowany i ułożony pod siodłem. Nie bez znaczenia jest również przeznaczenie czapraka i sytuacje, w których będziemy go używać.

Podsumowanie

Czapraki, czyli potniki występują w wielu wariantach kolorystycznych oraz w różnych teksturach. Dzięki temu można wybrać czaprak, który po prostu się nam spodoba i będzie pasował do reszty jeździeckiego sprzętu. Kupując ten element końskiego ekwipunku trzeba jednak na drugi plan odrzucić walory estetyczne. Nieco bardziej trzeba skupić się na jego jakości i wytrzymałości. To dosyć duża inwestycja, warto więc wybrać droższy sprzęt, ale taki który będzie służył przez długi czas. Zarówno osobie jeżdżącej na koniu, jak i samemu zwierzęciu.