×

Tabaka – Czym jest, rodzaje, działanie i skutki zażywania.

Tabaka – Czym jest, rodzaje, działanie i skutki zażywania.

Tytoń to roślina uprawna, z której wysuszonych liści wytwarza się znaną wszystkim używkę zawierającą toksyczną nikotynę. Warto podkreślić, że jest to składnik silnie uzależniający oraz chorobotwórczy. Palenie papierosów jest najpopularniejszą formą wykorzystywania tytoniu. Mimo, że tytoń już od dawna uznawany jest za substancję silnie szkodliwą, której stosowanie może nieść za sobą wyjątkowo przykre skutki, sprzedaż papierosów jest na wysokim poziomie. Pogorszenie samopoczucia, powstawanie groźnych chorób, czy też ogólne osłabienie organizmu i zdolności do koncentracji to tylko niektóre z objawów jakie niesie za sobą wdychanie substancji smolistych. Niepokojące jest również to, że od tytoniu można się szybko uzależnić, jednak o wiele więcej czasu zajmuje zerwanie z takim nałogiem. Trzeba jednak pamiętać, że tytoń to nie tylko papierosy. Coraz bardziej popularnym sposobem zażycia tytoniu staje się wciągnięcie go nosem w formie tabaki. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące tej substancji i przekonaj się czy warto ją zażywać!

Czym jest tabaka?

Tabaka to produkt tytoniowy, który w swoim składzie zawiera nikotynę. Jest to nic innego jak rozproszkowany tytoń, który przyjmuje postać sypkiej substancji o brązowej barwie. Tego rodzaju tytoń, dla zwiększenia walorów smakowych, bardzo często wzbogacany jest dodatkiem substancji o charakterze aromatyzującym oraz zapachowym. Osobę, która słynie z zażywania tabaki określa się mianem tabacznika lub tabaczarza. Istnieje wiele rodzajów tabaki. Ich rozróżnienie najczęściej jest dokonywane na podstawie metody, wedle której jest ona produkowana. W związku z tym można wyeksponować tabakę wytwarzaną: metodą karotową, która jest czasochłonna i wychodzi już z użytku, metodę paryską, która pozwala wytworzyć ciemne odmiany tabaki, metoda błyskawiczna oraz metoda schmalzler, która polega na wytwarzaniu tabaki z liści pochodzenia brazylijskiego.

Czym tabaka różni się od papierosów?

Ze względu na bezpośrednie powiązanie tabaki z tytoniem bardzo często porównuje się ją z papierosami. Jednak te dwa sposoby zażywania tytoniu zdecydowanie się od siebie różnią. Przede wszystkim sposobem dostarczania tytoniu i nikotyny do organizmu. W przypadku papierosów ma to formę spalania, natomiast tabaka przeznaczona jest do wciągania, czyli zażywania jej przez nos. Również inny jest sposób wchłaniania się nikotyny. Podczas palenia papierosów dociera ona przez płuca, a dla odróżnienia w przypadku tabaki wchłanianie zachodzi przez śluzówkę nosa.

Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami przyjmowania tytoniu mają także znaczenie zdrowotne. Popularne jest bowiem twierdzenie, zgodnie z którym używanie tabaki jest stymulujące oraz zdecydowanie zdrowsze i w mniejszym stopniu szkodzi naszemu organizmowi. Ponadto, w przypadku tabaki nie mamy do czynienia z wytwarzaniem się substancji smolistych, bowiem nie zachodzi proces spalania. Tabakę można więc nazwać bezdymną używką. A dzięki temu, że w związku z jej używaniem nie dochodzi do powstawania dymu, toksycznych oparów nie musimy wdychać my sami, jak i osoby przebywające w naszym otoczeniu. Tabaka jest więc uważana za interesującą alternatywę dla papierosów.

Historia tabaki

Zastanawiając się nad początkami tabaki warto sięgnąć setki lat w przeszłość. Bowiem pierwsze oficjalne wzmianki, potwierdzające istnienie tabaki pojawiły się końcem piętnastego wieku. Było to związane z czasem, kiedy Europejczycy przybyli do Ameryki. To właśnie portugalscy oraz hiszpańscy podróżnicy pokroju Kolumba i jemu podobnych sprowadzili w tamtym okresie tabakę na ziemie naszego kontynentu. Od tamtego czasu ta używka cieszy się rosnącą popularnością. Początkowo jej właściwości zostały docenione na królewskich dworach i przez arystokrację, natomiast ówczesnym lekarzom udało się zauważyć jej lecznicze działanie. W taki sposób zwyczaj zażywania tabaki rozprzestrzenił się niemal na całą Europę.

Ciekawostką jest jednak fakt, że niejednokrotnie zażywanie tabaki zostawało zabronione, przykładem może być chociażby Rosja czy Florencja, w których wprowadzono właśnie tego rodzaju zakazy. Sytuacja, w której palenie papierosów było równie powszechne jak zażywanie tabaki miała miejsce w osiemnastym wieku. Doprowadziło to do tego, że ten okres historii bardzo często określa się mianem „wieku tabaki”. Do Polski tabaka dotarła z Francji, a miało to miejsce dokładnie w siedemnastym wieku. Na terenie naszego kraju tabaka najbardziej rozpowszechniła się w regionie Pomorza, a zwłaszcza na Kaszubach, gdzie stanowi wręcz tradycyjną używkę.

Sposoby zażywania tabaki

Istotą zażywania tabaki jest wciąganie jej przez nos. Nie trzeba jej palić, ani spożywać doustnie. Jednak nawet same sposoby zażywania tabaki mogą być różne. Chociażby w zależności od terytorium, czy też uwarunkować kulturowych i przyjętych tradycji w tym zakresie. Wraz ze wzrostem zainteresowania jaki można było zaobserwować w odniesieniu do spożywania tabaki pojawiły się także swego rodzaju zasady, które pokazują w jaki sposób należy ją poprawnie aplikować, czy też jak trzymać tabakierę, czyli pojemnik z tabaką.

W związku z tym za jeden z najpopularniejszych sposobów zażywania tabaki jest nasypanie jej na grzbiet dłoni. A dokładniej rzecz ujmując na miejsce znajdujące się pomiędzy nadgarstkiem, palcem wskazującym oraz kciukiem i późniejsze wciągnięcie tej substancji nosem. Brązowy proszek można nasypać również na miejsce na dłoni, które określa się mianem tabakierki anatomicznej. Jest to delikatne, trójkątne zagłębienie, które znaleźć można na zewnętrznej części dłoni.

Szczyptę tabaki można także wyciągnąć z tabakierki opuszkami dwóch palców i bezpośrednio przyłożyć do nosa. Dla wytrawnych i wprawionych w boju tabaczników przygotowana została specjalna łyżeczka służąca do nabierania tabaki. W niektórych rejonach świata tabaka jest również zażywana za pomocą rurek.

Jakie działanie ma tabaka?

Tabaka może mieć różnorakie działanie. Najczęściej przejawia się ono w następujący sposób:

 • działa stymulująco na organizm
 • pobudza do działania
 • zwiększa ilość adrenaliny
 • dodaje energii
 • może uzależniać
 • wywołuje kichanie
 • powoduje pękanie naczyń krwionośnych
 • przyczynia się do krwawienia z nosa
 • wywołuje łzawienie oczu
 • przyspiesza tętno
 • sprawia, że ciśnienie wzrasta
 • przyspiesza akcję serca
 • udrażnia drogi oddechowe
 • wysusza śluzówkę nosa
 • ułatwia oddychanie
 • ma działanie zdrowotne
 • niweluje ból
 • łagodzi objawy alergii
 • potęguje uczucie orzeźwienia
 • może powodować choroby nowotworowe

Wpływ tabaki na zdrowie

W przeciwieństwie do papierosów, które są niezwykle szkodliwe, przeważają głosy, że tabaka nie jest szkodliwa dla zdrowia. Dobroczynny wpływ tabaki na ludzkie zdrowie był dostrzegalny już w momencie, gdy weszła ona do powszechnego użytku. Ówcześni medycy, lekarze i szarlatani używali tego zioła jako panaceum na wiele dolegliwości oraz schorzeń. Oto najpopularniejsze z nich: uciążliwe bóle głowy, bóle zębów, migrena, katar, odmrożenia, ślepotę, a nawet wady serca. Dzisiaj wiedza na temat leczniczego działania tabaki jest jeszcze większa, co pozwoliło stwierdzić, że nie działa ona w negatywny sposób na ludzkie zdrowie. A co najważniejsze, nie zawiera składników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka.

Tak naprawdę jedyne wady związane z działaniami tabaki przejawiają się w zwiększonym wysuszaniu śluzówki nosa, bowiem tabaka jest właśnie w taki sposób bezpośrednio aplikowana do organizmu. Może to więc prowadzić do zwiększonego przekrwienia, jak i do pojawiających się częściej krwotoków. Przewaga zalet związanych z korzystaniem z tabaki sprawia, że z powodzeniem mogą stosować ją także osoby aktywne oraz czynnie uprawiające sport. Pozwoli im to chociażby udrożnić drogi oddechowe, co przyda się w trakcie treningu i wykonywania ćwiczeń.

Tabaka na katar

Tabaka na katar

Jednak tabaka potrafi także w pozytywny sposób oddziaływać na funkcjonowanie układu oddechowego. Przez co jest bardzo często stosowana również w przypadku kataru wywołanego przeziębieniem lub alergią. Wtedy zażycie tej używki może być świetnym rozwiązaniem, ponieważ substancja ta pozwala dokładnie oczyścić jamę nosową z zanieczyszczeń, kataru i nagromadzonej tam wydzieliny. Tabaka przynosi niebywałą ulgę osobom, które cierpią na nieżyt górnych dróg oddechowych. Dzięki temu tabaka to skuteczne lekarstwo na zatkany nos. Pozwala ona na nowo odetchnąć pełną piersią.

Biała tabaka – czym się charakteryzuje?

Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z tabaki, tak jak z każdej innej używki nie jest wskazane i może mieć przykre skutki. Było to też impulsem do stworzenia nowego rodzaju tabaki. Chodzi w tym przypadku o białą tabakę, która wyróżnia się tym, że nie zawiera w swoim składzie tytoniu odpowiadającego w dużej mierze za szkodliwość tradycyjnej tabaki. Biała tabaka to alternatywa dla osób, które chcą zrezygnować z zażywania jej podstawowej wersji. Ponadto zawiera ona w sobie olejki eteryczne oraz mentol, przez co ma działanie odkażające i odświeżające. Nie ma natomiast w swoim składzie czynników rakotwórczych i nie wywołuje skutków ubocznych, przez co ze zwykłą tabaką wiąże ją jedynie część nazwy oraz sposób zażywania. To produkt stworzy przede wszystkim z myślą o młodzieży, która może nim zastąpić używki, które są dla nich o wiele bardziej niebezpieczne.

Czym jest tabaka indyjska?

Tabaka indyjska to kolejna odmiana tabaki, która jest wyrobem indyjskiej szkoły zielarskiej. W tym przypadku jest ona produktem typowo leczniczym, który posiada znaczące właściwości prozdrowotne. Można więc stosować tę tabakę właśnie w przypadku występowania różnych chorób, czy też schorzeń górnych dróg oddechowych, jak również przy katarze. Produkt ten jest szeroko dostępny do kupienia w Internecie. Dużą zaletą takiej tabaki jest jej naturalny skład. Pozbawiona jest ona nikotyny oraz tytoniu. Zawiera natomiast różnego rodzaju aromatyczne olejki, na przykład olejek eukaliptusowy, czy też wyciąg z mięty pieprzowej.

Podsumowanie

Tabaka staje się coraz bardziej popularna. I to zarówno w Polsce, jak również w innych częściach świata. Świadczy o tym chociażby fakt, że jest to produkt powszechnie dostępny. A zakupienie go nie sprawia większych problemów. Ponadto, w fani tabaki sprawili, że w ciągu roku zostało ustalonych kilka świąt, które są z nią związane. W naszym kraju są to chociażby: festyn, który co roku odbywa się w Chmielnie pod nazwą Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki, Dębogórskie Święto Tabaki, czy też Muzyczna Biesiada z Kaszubską Tabaką. Ponadto dzień 17 lipca jest uznany za Ogólnopolski Dzień Tabaki. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem właśnie tego dnia wiele lat temu powstała pierwsza fabryka tabaki na terenie naszego kraju. Natomiast w innych częściach globu najhuczniej obchodzone są mistrzostwa tabaki organizowane w krajach niemieckojęzycznych – na przykład w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii.

Decydując się na zażywanie tabaki trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak tradycyjne papierosy zawiera ona nikotynę. Co bezpośrednio wiąże się z analogicznym działaniem tabaki i samopoczuciem, które po jej zażyciu jest zbieżne z tym po wypaleniu papierosów. Warto więc dawkować ją z rozwagą.

Opublikuj komentarz