×

Nabijanie okładzin hamulcowych.

Nabijanie okładzin hamulcowych.

Tego samego rodzaju okładziny hamulcowe można zużyć przez tysiąc kilometrów lub kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Wszystko zależy od obciążenia, sposobu jazdy kierowcy, albo wykorzystania samochodu, znacznie szybciej zużywa się układ hamulcowy w samochodach sportowych jeżdżących w zawodach niż w samochodach poruszających się po zwykłych drogach. Okładziny hamulcowe maja postać nakładek, wykonuje się je z materiałów o dużym współczynniku tarcia oraz odpornych na ścieranie, temperaturę i duży nacisk. Nabijanie okładzin to jeden z elementów regeneracji układu hamulcowego. Najpierw zdejmuje się stare okładziny, wykonuje czyszczenie i zakłada nowe poprzez nitowanie za pomocą nitów stalowych.

Wymiana okładzin hamulcowych.

 Średnio co kwartał warto skontrolować okładziny hamulcowe, szczególnie jeśli pojazd jest intensywnie eksploatowany. Sprawdzenie odbywa się przez otwór kontrolny w blasze hamulca. Jeżeli grubość okładziny jest mniejsza niż 5 mm, wtedy okładzinę należy niezwłocznie wymienić. Zawsze należy wymienić wszystkie okładziny osi, a rodzaj dobiera profesjonalista.  Ważną operacją jest roznitowanie starych okładzin i zamontowanie nowych, które ściśle muszą przylegać do powierzchni szczęk. Prawidłowo zamontowane okładziny przy uderzeniu młotkiem wydają dźwięczny odgłos, jeżeli jest stłumiony znaczy, że okładzina może źle przylegać do powierzchni szczęki, co niezwłocznie wymaga poprawy.

Wskazówki przy wyborze odpowiedniej dla nas firmy.

 Oferty firm zajmujących się układami hamulcowymi są bardzo bogate. Na stronach internetowych najczęściej można znaleźć od kiedy firma działa, poznać jej krótką historię, a także zakres usług jakie świadczy. Warto zwrócić uwagę na modele samochodów, w jakich się specjalizuje. Zaoszczędzi nam to czas w przypadku, kiedy w ofercie nie ma marki, która nas interesuje. Ważny jest oczywiście adres, bo warto poszukać czegoś w pobliżu, ale również możliwość zgłoszenia się do firmy o nietypowych porach. Niestety zdarzają się awaryjne sytuacje, które wymagają natychmiastowej reakcji, dlatego taka opcja to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Ponieważ rozwój motoryzacji odbywa się bardzo prężnie, na rynku znajdziemy całą gamę ofert, dzięki czemu z całą pewnością dopasujemy coś do naszych potrzeb.

Podsumowanie

 Bezpieczeństwo na drodze jest sprawą pierwszorzędną, dlatego warto zadbać o sprawny układ hamulcowy. Wszystkie części wchodzące w jego skład są niezmiernie ważne, bo razem tworzą całość, od której zależy właściwe funkcjonowanie. Dzięki regularnym przeglądom samochodu możemy uniknąć przykrych niespodzianek na drodze. Ciągle aktualne jest powiedzenie, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. Pewnością jest, że każdy przedmiot, w tym każda część samochodu z czasem się zużywają, dlatego tak ważne jest kontrolowanie tego procesu i reagowanie w odpowiednim czasie.

Sprawdź ofertę firmy Komtek

Opublikuj komentarz