×

Akcesoria do nawadniania

Akcesoria do nawadniania

Polskie lato nie jest łaskawe dla wszelkich upraw, czy roślin. Charakteryzuje się długimi okresami suszy, po których ewentualnie nadchodzą równie obfite opady deszcze. Na polach, podwórkach i w ogrodach jest więc albo zbyt sucho, albo za mokro. Takie warunki nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi roślin. Każdy ogrodnik musi pamiętać wtedy o dodatkowym nawadnianiu. Podlewanie może być wykonywane na różne sposoby. Najważniejsze jednak, aby było regularne i zgodne z zapotrzebowaniem konkretnych gatunków roślin. Sprawdź więc jakie są najpopularniejsze akcesoria do nawadniania!

Samodzielne nawadnianie – czy to dobry pomysł?

W zakresie nawadniania ogrodu, podwórka, pola uprawnego, czy sadu są dwa standardowe rozwiązania. Jedno z nich przewiduje samodzielne, tak zwane ręczne podlewanie. Natomiast druga możliwość przewiduje montaż w ogrodzie automatycznego systemu nawadniania. Pierwsze rozwiązanie jest dobre dla osób, które lubią wykonywanie prac ogrodowych, a co najważniejsze dysponują odpowiednią ilością czasu wolnego, jaki mogą na ten cel poświęcić. W tym aspekcie najbardziej popularnym sposobem podlewania jest to, w którym wykorzystywana jest znana wszystkim konewka. Tradycyjna podlewaczka ma jednak wiele wad. Podstawową jest to, że nalana tam woda szybko się kończy i konieczne jest kilkukrotne jej napełniania. Nawodnienie dużej powierzchni może zająć nawet kilka godzin. Metoda ta sprawdzi się więc jedynie w niewielkich ogródkach. Jeśli trawnika, który chcemy podlać jest nieco więcej, trzeba skorzystać na przykład z węża ogrodowego, na który nakłada się odpowiednią nakładkę, która poprzez konkretny model zraszacza, nawadnia rośliny z ustaloną przez nas intensywnością. Jeśli więc posiadasz mały ogródek, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś postawił właśnie na to rozwiązanie.

Czy warto zamontować automatyczny system nawadniania?

O zainstalowaniu w ogrodzie automatycznego systemu do podlewania warto pomyśleć już na etapie projektowania tej przestrzeni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zamontować go także wtedy, gdy ogród jest już gotowy. Jednak wtedy trzeba liczyć się z tym, że na uporządkowanej powierzchni pojawią się pewne zniszczenia. Dlaczego tak jest? Wszystko przez to, że takie systemy składają się z wielu części. Najważniejsze są oczywiście przewody, rurki i wężyki, które rozprowadzają wodę. Zwykle lokuje się je pod powierzchnią ziemi. Inne elementy to chociażby złącza, zawory oraz zraszacze, dzięki którym woda jest uwalniana na zewnątrz i podlewa przestrzeń, która znajduje się najbliżej niej. Niezbędnym elementem takiego systemu jest także sterownik. Za jego pomocą można ustawić moment, w którym zraszacze się włączają oraz wyłączają. Możliwe jest także określenie dzięki nim tego, z jaką intensywnością będzie zachodziło podlewanie. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu. System wykonuje całą prace za nas. Dzięki temu raz na zawsze możemy zapomnieć o podlewaniu trawnika, czy roślin za pomocą tradycyjnej konewki. To także recepta na to, że rośliny nigdy nie staną się suche. Ponieważ nawet, jeśli my zapomnimy o podlewaniu, to zaprogramowana instalacja sama się uruchomi i rozprowadzi odpowiednią ilość wody.

O czym należy pamiętać przy podlewaniu?

Bez względu na to, w jaki sposób będzie się nawadniało daną powierzchnie, trzeba stosować w praktyce kilka zasad, które pokazują co robić, aby podlewanie przebiegało prawidłowo. Przede wszystkim trzeba sprawdzić jakie zapotrzebowanie na wodę mają poszczególne rośliny na podwórku. Dostosować do tego trzeba ilość używanej do nawadniania wody. Trzeba robić tak, aby rośliny uzupełniły swoje braki w nawodnieniu, a przy tym na trawniku nie powstawały kałuże. Wygląda to nieestetycznie, szkodzi roślinom, a ponadto powiększa się koszty, jak również marnuje się wiele wody. Do potrzeb poszczególnych kwiatów, krzewów i drzew należy dostosować intensywność strumienia wody. Nie bez znaczenia jest także pora dnia, w trakcie której dochodzi do podlewania. Na pewno nie można robić tego w pełnym słońcu. Najlepiej, jeśli jego promienie są nieco delikatniejsze. Zalecane jest więc podlewanie wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy słońce zajdzie. Trzeba też pamiętać, że dodatkowe nawadnianie jest potrzebne, ale tylko wtedy, gdy są braki w opadach. Gdy deszczu jest pod dostatkiem, nie musimy wykonywać tego typu czynności, ponieważ możemy jedynie zaszkodzić roślinom.

Podsumowanie

Jeśli chcesz, aby latem Twój ogród wyglądał naprawdę pięknie musisz o niego zadbać. Szczególnie ważne jest to, aby nie zapomnieć o regularnym podlewaniu swojego podwórka. Takie działanie jest receptą na to, aby ogród zawsze był soczyście zielony i atrakcyjny wizualnie. Jednak do podlewania ogrodu trzeba zawczasu się przygotować. Niezbędne jest chociażby zaopatrzenie się we wszystkie potrzebne akcesoria do nawadniania. Powyższe zestawienie prezentuje te urządzenia, które są podstawowym wyposażeniem, jak również te, które zakupić można dodatkowo. Jedno jest jednak pewne – podlewanie w ogrodzie to czynność, o której po prostu nie można zapomnieć.

Opublikuj komentarz