×

Planowanie instalacji elektrycznej w domu.

Planowanie instalacji elektrycznej w domu.

Montaż instalacji elektrycznej wchodzi w zakres obowiązkowych działań, które należy zrealizować podczas budowy nowego domu, czy budynku. Gdy taka instalacja działa w danym miejscu już kilkanaście lat, warto pomyśleć o jej gruntownej modernizacji. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku trzeba jednak pamiętać o prawidłowym zaplanowaniu wszystkich elementów takiego systemu. Tworząc plan instalacji elektrycznej w domu można zyskać pewność, że nie popełni się żadnego z często pojawiających się w tym zakresie błędów. Sprawdź więc wskazówki, które ułatwi Ci takie planowanie!

Jakie są podstawowe zasady planowania instalacji elektrycznej?

Planując instalację elektryczną dobrze jest kierować się kilkoma przydatnymi radami. Praktyczne zastosowanie tych wytycznych pozwala osiągnąć sukces w zakresie prowadzonych przez siebie prac. Oto najistotniejsze reguły:

 • aby uniknąć dodatkowych remontów w przyszłości od razu przygotuj większą ilość obwodów
 • od razu instaluj podwójne gniazdka, aby później nie plątać się w szeregu kabli i przedłużaczy
 • postaraj się, aby w każdym rogu pomieszczenia zlokalizowane zostały gniazdka – ich rozmieszczenie w innych miejscach dostosuj do swoich indywidualnych potrzeb, nie możesz w tym zakresie zdać się na działanie przypadku
 • nie zapomnij o instalacji awaryjnego zasilania w pobliżu urządzeń, które pobierają dużą ilość prądu
 • skonsultuj z elektrykiem jak duża moc przyłączeniowa instalacji elektrycznej ma działać w Twoim domu
  rozdzielnicę, czyli tablicę elektryczną ulokuj w bezpiecznym i jednocześnie łatwo dostępnym miejscu
 • pracuj dwutorowo – planuj rozmieszczenie poszczególnych elementów instalacji elektrycznej, mając na uwadze przyszłą lokalizację wyposażenia, jakie znajdzie się w konkretnych pomieszczeniach w mieszkaniu
 • jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym pomyśl o zainwestowaniu i zainstalowaniu tak zwanego centralnego wyłącznika prądu
 • zaplanuj oświetlenie nie tylko wewnątrz budynku, ale również poza nim – w ogrodzie, czy na tarasie
 • zwróć uwagę na instalację elektryczną w poszczególnych pomieszczeniach!

Niektóre pomieszczenia w naszych domach, czy mieszkaniach wymagają nieco bardziej zaawansowanego skupienia się na instalacji elektrycznej. Jednym z nich jest chociażby łazienka. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest chociażby to, że panuje tam podwyższona wilgotność, łatwo jest także przez przypadek zalać gniazdka lub używane tam urządzenia – suszarkę do włosów, czy prostownicę. Instalacja elektryczna w łazience musi więc być odpowiednio zaplanowana i podzielona na tak zwane strefy, co do zasady są trzy takie obszary. W każdym z nich można używać urządzeń o zróżnicowanym napięciu. Im bliżej źródła wody, tym to napięcie powinno być mniejsze. A wszystko to dla bezpieczeństwa użytkowników tego pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę także na instalację elektryczną w przedpokoju. Powinno tam znaleźć się przynajmniej jedno gniazdko, jak również dwa włączniki światła. Jedno na początku, a drugie na końcu tego pomieszczenia. Dosyć wymagające są ponadto wymagania dotyczące elektryczności w kuchni. Powinno tam zostać ulokowanych tyle gniazdek, ile różnych urządzeń elektrycznych ma zostać tam w przyszłości używanych. Planując instalację w innych miejscach w domu, uwzględnij przede wszystkim to w jaki sposób będziesz je użytkować. Rozsądne rozplanowanie tych kwestii pozwoli uniknąć problemów związanych z przeciążeniem instalacji w danym pomieszczeniu.

Jakich błędów nie można popełnić na etapie planowania instalacji?

Montaż instalacji elektrycznej to duże wyzwanie. Bowiem prawidłowe jej zainstalowanie pomaga nie tylko w wygodnym jej użytkowaniu, ale również zapewnia bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w jej pobliżu. Już na etapie planowania warto więc tworzyć harmonogram prac, posiłkując się doświadczeniem osób, które wcześniej miały już do czynienia z takimi pracami. Jednym z podstawowych omyłek jest niedostosowanie grubości przewodu do obciążenia, jakie będzie musiał znieść. Często dochodzi także do podpinaniu zbyt dużej liczby urządzeń elektrycznych do jednej linii. Zdarza się, że montowane bezpieczniki nie są adekwatne do rodzaju użytych przewodów. Popularną pomyłką jest także nieoznaczanie przewodów różną kolorystyką. Jednak wydaje się, że najbardziej niebezpiecznym błędem w tym zakresie jest samodzielne zajmowanie się zarówno planowaniem, jak i samym wykonaniem instalacji elektrycznej. Takie prace muszą zostać przez wykwalifikowanych w tym zakresie fachowców. A więc pamiętaj – planować możesz sam, jednak ostateczny schemat musi sporządzić specjalista, który uwzględni wszystkie Twoje wskazówki, jak i unormowania techniczne wynikające z jego wiedzy oraz doświadczenia.

Podsumowanie

Montaż domowej instalacji elektrycznej to proces niezwykle złożony. Wykonanie określonych działań w konkretnej kolejności to klucz do odniesienia sukcesu. Przed rozpoczęciem tego typu prac powinieneś więc skonstruować plan. Wtedy zyskasz pewność, że montaż, czy modernizacja instalacji elektrycznej przebiegną zgodnie z początkowymi założeniami.

Zapoznaj się z ofertą przegląd elektryczny warszawa

Opublikuj komentarz