×

Na czym polega cięcie laserowe 3d?

Na czym polega cięcie laserowe 3d?

Współczesny przemysł bezustannie się rozwija. Rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu były modne i powszechne teraz stają się historią. Jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko, ponieważ dzięki temu wiele kwestii może się udoskonalać i ulepszać. Zakres prac wykonywanych przez człowieka zostaje zminimalizowany, cały proces działań staje się zautomatyzowany, co przekłada się nie tylko na jego przyśpieszenie, ale również na wyższą jakość wytwarzanych przedmiotów. Warto więc posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat takiej metody obróbki. Dzięki temu będzie możliwe wykorzystywanie jej w praktyce i czerpanie z wyróżniających ją korzyści.

Laser 3d – co to takiego?

Cięcie laserem to nic innego jak jedna z podstawowych obecnie metod obróbki różnych materiałów. Chcesz przeciąć jakiś materiał? A może pragniesz połączyć dwa fragmenty jakiegoś surowca? Marzy ci się wydrążenie otworu o konkretnych wymiarach albo oryginalnego kształtu? Nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyś w łatwy sposób zrealizował swoje potrzeby. I to bez względu na to, na jakim materiale chcesz pracować. Cięcie laserem 3d może odbywać się na przeróżnych surowcach. Najczęściej są to:

 • blachy
 • drewno
 • rury
 • metale kolorowe
 • tworzywa sztuczne
 • papier lub karton
 • szkło

Cięcie laserem 3d w praktyce – jak to wygląda?

Cięcie laserowe jest procesem. Jasny stąd wniosek, że tworzy go kilka następujących po sobie etapów. Każdy z nich wyróżnia się innymi właściwościami oraz mocą, przez co może być dopasowany do kolejnych faz oddziaływania na dany materiał. Ponadto jest także co najmniej kilka sposobów, na które możemy to czynić. Do najczęściej wykorzystywanych należą: topienie, sublimacja oraz wypalanie. Jednak nie sposób nie wspomnieć także o cięciu przez odparowanie przez obojętny gaz, stopieniu materiału oraz jego wydmuchaniu, wypalanie z wykorzystaniem strumienia tlenowego lub cięcie w wyniku tworzenia termicznych pęknięć. Tak szerokie spektrum działań pozwala dopasować wybraną metodę do rodzaju i grubości konkretnego materiału oraz celu, jaki chce się osiągnąć pracując z laserem 3d.

Cięcie laserowe 3d – jakie są jego zalety?

Cięcie laserowe 3d wiąże się z wieloma istotnymi korzyściami. Dlatego też jest to metoda niezwykle powszechna i popularna. Już na samym początku warto wskazać na jego ogromną uniwersalność. Precyzyjna wiązka lasera może bowiem oddziaływać na cały szereg materiałów różnego typu – od blachy, metali, drewna, po plastik, czy papier. Ta elastyczna metoda obróbki może być wykorzystywana w odniesieniu do materiałów cechujących się różna grubością. Nie sprawia więc problemu przecięcie laserem zarówno cienkiego, jak i grubego fragmentu surowca. Do najważniejszych mocnych stron takiego rozwiązania należy przede wszystkim szybkość całego procesu cięcia. Wystarczy dosłownie kilka krótkich chwil, aby otrzymać produkt o dowolnym kształcie. Mało tego można zyskać pewność, że efekty działań wiązki lasera zawsze będą wysoce dokładne oraz precyzyjne. I ma to zastosowanie zarówno do większych, jak i mniejszych elementów. Dużą korzyścią jest także ekonomiczność i możliwość pełnego wykorzystania skrawka materiału, na którym się pracuje. Na końcowym etapie działań nie są ponadto wymagane działania związane z dodatkową obróbką.

Gdzie swoje zastosowanie znajduje cięcie laserem 3d?

Obecnie coraz częściej sięga się po różnorodne, nowoczesne metody działania. Jest to zauważalne także w szeroko rozumianym przemyśle. Mowa tutaj chociażby o możliwości uzyskiwania lepszych efektów, które są bardziej precyzyjne, dokładne i atrakcyjne wizualnie. Nie dziwi więc fakt, że tradycyjne, używane dotychczas metody obróbki różnych surowców odchodzą w zapomnienie i są zastępowane przez rozwiązania cechujące się większą nowoczesnością. Przykładem jest chociażby opisywana metoda cięcia laserem 3d. Dlatego też przedstawiciele wielu branż decydują się wykorzystywać taki sposób obróbki w swoich działaniach, przez to mogą oferować klientom jeszcze lepsze produkty, wzmocnić swoją pozycję na rynku i wyróżnić się pośród konkurencji. Zastosowanie wiązki laserowej 3d może być następujące:

 • przemysł samochodowy
 • budownictwo
 • tworzenie dachów
 • branża reklamowa
 • technologia medyczna
 • moda
 • budowa maszyn i urządzeń
 • wytłaczanie kształtów
 • produkcja rur
 • dokonywanie obróbki powierzchniowej
 • cięcie, spawanie, znakowanie i drążenie konkretnych kształtów

Podsumowanie

Jednak nawet tak zaawansowane technologicznie rozwiązanie, jakim jest cięcie laserem 3d, nie jest pozbawione wad i mankamentów. Warto mieć chociażby na uwadze, że koszty związane z zakupem, użytkowaniem oraz ewentualną konserwacją i naprawą maszyn służących do cięcia laserowego 3d są stosunkowo wysokie, przez co nie każda firma, czy przedsiębiorstwo mogą sobie na to pozwolić. Środki finansowe należy dodatkowo ponieść także na szkolenia dla pracowników, którzy będą zajmowali się obsługą takich specjalistycznych maszyn. Jedno jest jednak pewne – w dłuższej perspektywie, te początkowo wydatkowane pieniądze zwrócą się z nawiązką.

Opublikuj komentarz