×

Stemple akrylowe – Wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Stemple akrylowe – Wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Stemple akrylowe to często spotykane narzędzie w pracowni osób zajmujących się rękodziełem, a w szczególności scrapbookingiem. Na fali popularności, coraz więcej producentów decyduje się na produkcję coraz to nowych wzorów, aby zaspokoić pragnienia klientów. Stemple akrylowe to nieodłączny element podczas tworzenia kartek okolicznościowych czy albumów, zarówno przez początkujących jak i tych bardziej doświadczonych. W tym artykule poruszymy 4 kwestii, o których musisz wiedzieć przed zakupem tego przedmiotu oraz przedstawimy instrukcję ich użycia.

  1. Stemple akrylowe powinny być przechowywane w chłodnym miejscu

Wykonane są z tworzywa sztucznego. Z tego powodu ma wiele zalet m.in. koszt, rozmiar, waga czy widoczność stemplowania. Jednak ma to też swoje minusy. Musimy pamiętać o tym, aby stemple akrylowe przechowywać w chłodnym miejscu. Tworzywo sztuczne, z którego są wykonane, sprawia, że są podatne zniekształcenia z powodu zbyt dużej temperatury.

Unikaj miejsc przechowania, na które bezpośrednio oddziałują promienie słoneczne. Wysokie temperatury mogą sprawić zniekształcenie, wykrzywianie i topnienie stempla.

  1. Zabarwienia

Nie ma jednak powodu do obaw. Z reguły stemple akrylowe są przezroczyste i raz użyte, nabierają koloru tuszu, którego użyliśmy. Regularne, dokładne czyszczenie, pozwoli na wielokrotne użycie stempla, a widoczny na nim poprzedni tusz w żaden sposób nie wpłynie na tworzone przez nas dzieło. Barwienie się akrylu jest to w pełni normalna rzecz.

  1. Bloczki akrylowe

Będąc posiadaczem stempli akrylowych, musimy koniecznie zaopatrzyć się również w specjalne bloczki. Stemple akrylowe, nie posiadają rączki ani niczego podobnego, dzięki czemu odcisnęlibyśmy wzór. Sprzedawane są w blistrach, przez co są tańsze w produkcji i wysyłce. Najlepszym sposobem na użycie stempli akrylowych jest bloczek akrylowy. Dostępne są w różnych rozmiarach. Tylna płaską częścią przyklejamy stempel do bloczku, następnie pokrywamy wzór tuszem i odbijamy w dowolnym miejscu. Bloczek jest wygodny i łatwy w użytkowaniu. Największym plusem tego rozwiązania, jest jego transparentność, czyli będziemy dokładnie widzieć w którym miejscu odbije się wzór.

  1. Niektóre tusze mogą uszkodzić stemple akrylowe

Na koniec należy zauważyć, że niektóre stemple akrylowe nie reagują zbyt dobrze przez dłuższy z niektórymi typami tuszów. Ponieważ są wykonane z tworzywa sztucznego, nie są tak trwałe, jak inne stemple. Warto więc się dowiedzieć przed zakupem tuszu, czy nie będzie on szkodliwy dla naszych akrylowych stempli.

Podsumowanie

Stemple akrylowe mają wiele zalet. Są tanie, łatwe w użytkowaniu, dają nam możliwość dokładnego wglądu, w którym miejscu zostaną odciśnięte (dzięki swojej przezroczystości). Musimy jednak pamiętać, aby w należyty sposób je przechowywać i czyścić, w ten sposób przedłużymy ich żywotność. Należy pamiętać, żeby zaopatrzyć się także w bloczki akrylowe!

Opublikuj komentarz